GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI 08.03.2018 DUYURUSU

Gelir İdresi Başkanlığının 06 Mart 2018 tarinde yayınladığı duyuruya göre, işletmelerde kullanılan satış uygulama yazılımları, sipariş ve harici ödeme sistemlerinin, ödeme kaydedici cihaza bağlantılı olarak kullanım zorunluluğu yinelenmiştir. Buna göre bu sınıfa giren işletmelerin, ödeme kaydedici cihazlarını ödeme sistemlerine entegre etmesi için son süre 1 NİSAN 2018 dir. İlgili duyurunun detaylarına aşağıda ulaşabilirsiniz.

 

Gelir İdaresi Başkanlığı Tarafından 06.03.2018 tarihinde Perakende Mal Ve Hizmet Satışlarında Kullanılan Satış Uygulama Yazılımları, Sipariş Ve Harici Sistemlerin Ödeme Kaydedici Cihazlarla Bağlantılı Olarak Kullanılması Zorunluluğu Hakkında Duyuru yayınlanmıştır.

 

Duyuruya göre;

 

30.09.2017 tarihinde yayınlanan 483 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin “Harici donanım ve yazılımların ÖKC’lerle bağlantılı çalışma esasları” başlıklı 8 inci maddesine göre; perakende mal ve hizmet satışlarının gerçekleştirilmesinde yararlanılan satış uygulama yazılımları ile bunların üzerinde çalıştığı bilgisayar vb. donanımların (sipariş alma işlemlerinde kullanılan mobil el terminalleri ile sipariş bilgilerini gösteren ve mali geçerliği olmayan fiş veya belgeler üreten cihazlar dahil) eski nesil ve yeni nesil ÖKC’lerle 1/4/2018 tarihinden itibaren bağlantılı şekilde ( satış uygulama yazılımları veya harici donanımlar kullanılarak gerçekleştirilen her bir satış veya sipariş işleminin ÖKC’de mali değeri olan fişe dönüşmesini temin edecek şekilde) kullanılması zorunluluğu olduğunu bildirmişlerdir.

 

Bu zorunluluğun yerine getirilmesi için, perakende mal ve hizmet satışlarında harici satış yazılım veya donanımlarını kullanan mükelleflerin bu yazılım ve donanım sistemlerinin ÖKC’lerle bağlantılı bir şekilde çalışmasını temin etmek için ilgili yazılım ve ÖKC firmalarını yetkili servislerine başvurması ve gerekli entegrasyon süreçlerinin ÖKC yetkili servisleri tarafından 1/4/2018 tarihinden önce gerçekleştirmiş olması gerekmektedir.

 

Vera Marka Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz kullanan mükellefler; MT ve Çözüm Ortaklarına başvurması durumunda belirtilen sürelerde entegrasyon işlemlerini gerçekleştirilebilecektir.

27.3.2018

 
 L-D Bilişim Hizmetleri Kuruluşudur © Copyright 2016 - 2021

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.